Бирма (Burma), официално съюза Мианмар (Union of Myanmar), е най – голямата страна като географска площ в Индокитай. Страната граничи с Китай на североизток, с Лаос на изток, Тайланд на югоизток, Багладеш на запад, Индия на северозапад и залива на Бенгал на югозапад. Една трета от периметъра на Мианмар е непрекъсната брегова линия.
Културата на страната, силно повлияна от съседите й, се базира на будизма и някои местни елементи. Разнообразието на населението е изиграло огромна роля при определянето на политиката, историята и демографията в наши дни.
- Климат – тропичен
- Средни температури – януари (13°C, 27°C ), юни (26°C, 34°C)
- Официален език – бирмански
- Столица – Найпидо
- Най-голям град – Янгон
- Валута – Кият (MMK)
- Население – 50 020 000 жители (2009)
- Религия – будизъм – 89%, други - 11%
- Часова зона - MST (UTC+6:30)
Ридли Киплинг пише: „Златното кубе каза: „Това е Бирма и тя е съвсем различна от всяка земя, която ти познаваш“. Смаян от мащаба и богатството на пагодата „Шведагон“, Киплинг вероятно би занемял, ако наистина е могъл да попадне вътре в храма.
Облицована със злато, чиято стойност е около 90 милиона долара, блестящата камбановидна ступа е разположена в центъра на 55-декаровия комплекс „Шведагон“. Традицията повелява вярващите и туристите да вървят по посока на часовниковата стрелка, докато преминат покрай многобройните покрити с мозайки колони, шпилове, украсени молитвени павилиони, статуи на Буда, 78 по-малки филигранни пагоди и навсякъде хора, които се молят, срещат, медитират, говорят и гледат как играят децата им.
Камбани звънят. Кадилни пръчици разпръсват приятен аромат. Ароматът на приношенията от цветя, ярките цветове на традиционните пасо и лонги (саронги, носени съответно от мъже и жени), наситено шафранените роби на будистките монаси и звукът на нежни напеви и молитви се съчетават в чувствена смесица.
Сияйната 32-етажна ступа се извисява нагоре и завършва със златен глобус, който е натъпкан с 4350 диаманта и скъпоценни камъка, включително един 76-каратов диамант на върха си. За будистите това е най-таченото място в страната, тъй като се смята, че то съхранява реликви от четирима Буди, които са се появявали на земята. То е най-бляскаво при залез.
В „Савой“, исторически хотел в колониален стил, питайте за стаи, които имат изглед към пагодата или я наблюдавайте от хотелския ресторант, уместно (макар и твърде предвидимо) наречен „Киплинг“.
След ден на борба с тропическата влага и разнебитените, изригващи дим автобуси по широките булеварди на Янгон с дървета покрай тях, климатиците и единственият винен бар в Янгон ще ви зарадват.